Brainster Next College: Новости / февруари 2023

Brainster Next College е првиот акредитиран практичен ИТ-факултет кај нас. Дознај за сите новости кои го одбележаа месец февруари 2023.
bilten-januari-2023 | Brainster Next College
Share
Share on facebook
Share on linkedin

Во февруари, фокусот го ставивме на кои професии им се достапни на нашите студенти по дипломирање на новата студиска програма по Графички и UI/UX дизајн на Brainster Next College (Бреинстер Некст колеџ).

Дел од новостите од минатиот месец беа и причините зошто да научиш графички дизајн, трендовите за Software Testing кои ќе ја одбележат 2023 година, најпопуларните Тик-ток профили за идни програмери и кои се најпопуларните Tech-кариерни патеки за секој креативец.

Во продолжение, прочитај повеќе за последните новости од Brainster Next College

 • Кариери во ИТ по дипломирање на Brainster Next College

Со сигурност можеме да кажеме дека во ИТ-светот се „кријат“ најпопуларните и најпросперитетните кариери во денешницата. Прочитај за кариерните можности коишто им се достапни на нашите студенти по дипломирање на студиската програма по Графички и UI/UX дизајн на Brainster Next College (Бреинстер Некст колеџ):

Графички дизајн

Секоја компанија, организација или агенција која сака да ја пренесе својата порака и да ја раскаже својата приказна преку визуелна содржина, мора да има дизајн тим или графички дизајнер.

Додека некои графички дизајнери се генералисти и можат да работат на повеќе видови проекти, други се специјализирани за поспецифични видови на графички дизајн.

Вистинскиот избор на кариера зависи од многу фактори, како што се твоите вештини, интереси и хоби. Ако сметаш дека имаш уметнички ум и развиена имагинација, ова е вистинскиот кариерен избор за тебе.

Прочитај ги 7-те најпопуларни професии за графички дизајн тука.

UI/UX дизајн

Зад секој успешен производ стои UI/UX дизајнер кој го создал изгледот на производот, како и чувството кое произлегува од истиот.

Корисничкото искуство (UX) и корисничкиот интерфејс (UI) се неверојатно важни, бидејќи не постои човек кој сака да користи непривлечни или тешки продукти за навигација.

Од таа причина, побарувачката на пазарот на труд за UI/UX дизајнери бележи вртоглав раст и овој тренд ќе продолжи да расте и во иднина.

Сè повеќе бизниси нудат конкуретни плати со цел да најдат проактивен и посветен дизајнер кој ќе се грижи за нивниот софтвер или веб-апликација.

Прочитај ги 7-те најпопуларни професии за графички дизајн тука.

5-pricini-zosto-da-naucis-graficki-dizajn | graficki i UX/UI dizajn | Brainster Next College

Сите ние живееме во сè повеќе визуелно центричен свет. Опкружени сме со графички дизајн во секој можен момент. Од нашите уреди и социјалните медиуми до секој излог на секоја улица.

Ако креацијата на дизајни и изнаоѓање на паметни начини како да ги комуницираш пораките креирајќи визуелна содржина ти звучи интересно и привлечно, тогаш графичкиот дизајн е правилниот кариерен пат за тебе.

Причините за да го започнеш своето креативно кариерно патување во светот на графичкиот дизајн се многубројни, а во продолжение издвоивме 5 причини коишто ќе те приближат поблиску до убавината на оваа професија.

Прочитај ги 5-те причини зошто да почнеш да учиш графички дизајн тука.

mokjta-na-dobriot-dizajn | graficki i UI/UX dizajn | Brainster Next College

UI/UX дизајнот (дизајн за кориснички интерфејс и искуство) е возбудливо и креативно поле кое има голема моќ да го промени начинот на кој комуницираме со технологијата. Целта на UI/UXдизајнот е да создаде беспрекорно и пријатно искуство за корисниците додека комуницираат со дигитални производи и услуги.

Од друга страна пак, секоја компанија, организација или агенција која сака да ја пренесе својата порака и да ја раскаже својата приказна преку визуелна содржина, мора да има дизајн тим или графички дизајнер. Ако на сите овие вештини ја додадеме и примената во информациско-комуникациските технологии, добиваме уникатна професија со бескрајни можности за сигурна кариера и иднина.

Токму сите овие вештини ќе ги стекнат идните студенти на Brainster Next College со новата додипломска студиска програма по Графички и UI/UX дизајн која го комбинира изучувањето на информатичката технологија и дизајнот на корисничкото искуство/интерфејс со принципите на графичкиот дизајн.

Прочитај повеќе тука.

trendovi-2023-software-trending | Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

Software Testing индустријата доживеа брз раст во текот на изминатата година, поттикната од континуираното појавување на нови методологии, алатки и практики за тестирање. Но, исто така, се соочи и со огромен број на предизвици.

Денес, во ера на дигиталната трансформација, организациите мора да се погрижат да ги тестираат своите софтверски производи со цел да ги задоволат потребите на потрошувачите и успешно да ги лансираат на пазарот.

Иако предизвиците продолжуваат и понатаму, она на што можат да се потпрат компаниите се трендовите во софтверското тестирање што ќе заземат фокус во наредните месеци и ќе имаат големо влијание во светот на Software Testing.

Дознај кои се топ 5 трендови во полето на Software Testing за 2023 година тука.

5-tik-tok-kanali-za-idni-programeri | Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

Тик-ток е популарен поради неколку причини, а дел од нив се: добриот кориснички интерфејс, широк спектар на дизајни за уредување и уникатниот алгоритам кој ја чува содржината врз основа на интересите на корисникот. Апликацијата е исто така многу зависна, со тоа што многумина уживаат безброј часови на платформата, скролувајќи низ бескрајната понуда на забавна и креативна содржина. Дополнително, Тик-ток стана центар за креативност и самоизразување, при што корисниците ја користат платформата за да ги покажат своите таленти и интереси.

Но, дали знаеш дека Тик-ток го револуционизира и светот на програмирањето? Од промовирање на квалитетен информативен контент за програмирање, понекогаш дури пропратен и со забавен елемент, до прикажување на најновите достигнувања во технологијата, Тик-ток брзо станува центар за програмската заедница.

Дознај кои се 5-те најпопуларни Тик-ток профили за идни програмери тука.

5-soveti-za-debagiranje | Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

Без разлика на програмерското искуството, секој програмер се соочува со грешки во кодот. Дебагирањето (Debugging) е суштински дел од процесот на програмирање, а совладувањето на уметноста на дебагирање е од клучно значење за секој програмер. Дебагирањето е процес на наоѓање и поправање на грешки во кодот и може да биде задача која одзема многу време и фрустрира. Сепак, со соодветно знаење и алатки, можно е дебагирањето да се направи поефикасен и поефективен процес.

Прочитај кои се 5-те совети за наоѓање и поправање грешки во кодот тука.

5-tech-karierni-pateki-za-sekoj-kreativec | Softversko inzenerstvo | graficki i UX/UI dizajn | Brainster Next College

Креативен си? Имаш око за дизајн? Или пак имаш големи амбиции и интереси за програмирање? Ако имаш уметничка душа, чувство за естетика и сакаш професија која ќе биде конкурентна на долг рок, тогаш овој блог пост е наменет токму за тебе.

Преку развивање на твојот креативен потенцијал можеш да дојдеш до една од најпросперитетните и најплатените креативни tech-кариери. А, најдоброто време за да почнеш да го надградуваш твојот креативен потенцијал и вештини е уште во факултетските клупи. Токму поради ова, на Brainster Next College – првиот акредитиран практичен ИТ-факултет кај нас, двете достапни додипломски студии се во областите на Графички и UX/UI дизајн и Софтверско инженерство и иновации.

Прочитај кои се 5-те најкреативни ИТ-кариерни патеки тука.

Brainster Next College е првиот акредитиран практичен ИТ-факултет кај нас кој нуди две уникатни додипломски студии за Софтверско инженерство и иновации и Графички и UI/UX дизајн.

Преземи го првиот чекор кон успешна кариера и дознај повеќе за нашите програми, методологија на работа, професори и процес на аплицирање.

Местата за двете студиски програми се ограничени, закажи средба сега!

Share

Share on facebook
Share on linkedin

претходно

Text

Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

следно

Text

Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

Види повеќе во новости, заедница, проекти

Биди секогаш во тек со новости од Медиа

  Следи ги новостите од медија

   X

   |

   Онлајн Q&A сесија на 12-ти април,  19:00 часот!

   Сè за Brainster Next College и опцијата „Студирај сега, плаќај по вработувањето“  👉

    

   |

   Онлајн Q&A сесија

   Сè за Brainster Next College и опцијата „Студирај сега, плаќај по вработувањето“ 👇

    

   12-ти април,  19:00 часот!

   Соработувај со нас

    Предложи Содржина

     Контакт Лице

     (+389) 070 239 915
     Или пиши ни на
     Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

     Испратено!

     Твојата порака е успешно пратена. Соодветен човек од нашиот тим ќе те исконтактира најбрзо што може!