5 Тик-ток профили за идни програмери

Дали знаеш дека една од најкреативните и најзабавните платформи за учење е токму Тик-ток? Дознај кои се 5-те Тик-ток профили за програмирање што ги издвоивме.
5-tik-tok-kanali-za-idni-programeri | Softversko inzenerstvo | Brainster Next College
Share
Share on facebook
Share on linkedin

Тик-ток сè уште спаѓа во една од најновите сензации во светот на социјалните медиуми. Со над 2 милијарди преземања ширум светот, Тик-ток стана една од најпопуларните платформи за видео содржини во кратки форми за корисници од сите возрасти и со различни интереси. Тик-ток го револуционизираше светот на социјалните медиуми и секој којшто е заинтересиран за маркетинг, социјални медиуми или создавање содржина мора да има профил на оваа платформа.

Зошто е популарен Тик-ток?

Тик-ток е популарен поради неколку причини, а дел од нив се: добриот кориснички интерфејс, широк спектар на дизајни за уредување и уникатниот алгоритам кој ја чува содржината врз основа на интересите на корисникот. Апликацијата е исто така многу зависна, со тоа што многумина уживаат безброј часови на платформата, скролувајќи низ бескрајната понуда на забавна и креативна содржина. Дополнително, Тик-ток стана центар за креативност и самоизразување, при што корисниците ја користат платформата за да ги покажат своите таленти и интереси.

Но, дали знаеш дека Тик-ток го револуционизира и светот на програмирањето? Од промовирање на квалитетен информативен контент за програмирање, понекогаш дури пропратен и со забавен елемент, до прикажување на најновите достигнувања во технологијата, Тик-ток брзо станува центар за програмската заедница.

5 причини зошто секој ентузијаст за програмирање треба да биде на Тик-ток

Пристап до просперитетна заедница на програмери

Тик-ток е дом на просперитетна заедница на програмери и технолошки ентузијасти, што го прави вреден ресурс за секој што сака да се поврзе со истомисленици. Оваа заедница обезбедува мноштво информации и ресурси за програмирање и технологија, вклучувајќи упатства за специфични програмски јазици, демонстрации на сложени алгоритми и дискусии за најновите трендови во индустријата. Доколку си дел од оваа заедница може да ти помогне да останеш во тек со најновите случувања во технолошкиот свет и да ти обезбеди мрежа на луѓе на кои можеш да им се обратиш за поддршка и совет.

Можности за професионален развој

Тик-ток обезбедува платформа на која програмерите ширум светот можат да ги покажат своите вештини и да се поврзат со потенцијалните работодавци. Апликацијата ти овозможува да ја покажеш твојата работа и да ги истакнеш твоите способности, што ја прави вреден ресурс за секој што сака да ја унапреди својата кариера во технолошката индустрија. Без разлика дали си почетник кој сака да се пробие во ИТ-светот или искусен програмер кој бара нови можности, Тик-ток може да ти помогне да ја развиеш твојата мрежа и да најдеш нови можности во индустријата.

Изложеност на најсовремена технологија

Тик-ток е центар за иновации и креативност во технолошкиот свет, нудејќи платформа за технолошките компании и програмерите да ги покажат своите најнови производи и услуги. Тик-ток стана центар за иновации и креативност во технолошкиот свет, нудејќи платформа за програмерите да ги покажат своите најнови креации и да се поврзат со други технолошки ентузијасти. Со тоа што си на Тик-ток, ќе имаш пристап до најновите достигнувања во технологијата, со што ќе ти биде полесно да останеш пред другите и да стекнеш конкурентска предност во индустријата.

Без разлика дали сакаш да учиш нови програмски јазици или да ги истражуваш најновите достигнувања во машинското учење, наука за податоци или пак некоја друга област во програмирањето, Тик-ток е вреден ресурс.

Привлечен и забавен начин за учење

Тик-ток нуди уникатен и привлечен начин за учење за програмирање и технологија. Кратките видеа на апликацијата обезбедуваат забавен и лесно разбирлив начин за консумирање информации, што ја прави идеална платформа за секој што сака да учи на позабавен начин.

Тик-ток го прави образованието за програмирање достапно за поширока публика. Платформата е дом на просперитетна заедница на програмери кои ги споделуваат своите знаења и вештини преку кратки и привлечни видеа. Тик-ток стана вреден ресурс за сите кои се заинтересирани да научат да програмираат, нудејќи им мноштво информации и ресурси за теми кои се движат од основни концепти за програмирање до сложени алгоритми.

Без разлика дали си почетник кој штотуку започнува или си искусен програмер кој сака да ги усоврши своите вештини, Тик-ток се вбројува во множеството на корисни платформи за учење нешто ново.

Можности за соработка и вмрежување

Тик-ток им дава можност на програмерите да соработуваат и да се вмрежуваат еден со друг. Можеш да се поврзеш со истомисленици, да ја споделуваш твојата работа и да соработуваш на проекти. Без разлика дали сакаш да изградиш тим за нов проект или едноставно сакаш да се поврзеш со други програмери, Тик-ток обезбедува вреден ресурс за секој што сака да ја изгради својата мрежа и да соработува со другите во технолошката заедница.

Во продолжение, издвоивме 5 најпопуларни Тик-ток профили кои треба да ги следи секој ентузијаст за програмирање

devslopes

Тик-ток каналот на Devslopes брои дури 697.800 следачи со 24 милиони лајкови. Од навистина поучни и посериозни видеа до забавни и интересни, на овој канал можеш да најдеш од сè по нешто.

@lewismenelaws

Using Guard Clauses will make your code look MUCH better 👩‍💻 #technology #programming #techtok #learncode

♬ Blue Blood – Heinz Kiessling & Various Artists

lewismenelaws

Lewis Menelaws е на „мисија“ да ги инспирира сите ИТ-ентузијасти, а едно од средствата коишто ги користи за таа цел е токму неговиот Тик-ток канал. Со 243.500 следачи и 3.4 милиони лајкови, со сигурност можеме да кажеме дека Lewis веќе има изградено добра и лојална заедница.

thecleverprogrammer

Овој тик-токер има изградено заедница од 147.400 следачи, а специфично за него е што тој е и тренер за JavaScript кој дава и бесплатни совети и консултации.

coding_tips

Coding Tips е канал на Тик-ток со 74.800 следачи и 2.8 милиони лајкови каде што можеш да најдеш забавни и смешни видеа за програмирање.

ammmmy11

Со 97.400 следачи, Amy на својот Тик-ток канал дава многу поучна содржина која опфаќа туторијали за пишување на технички документи, искуства во tech-компании и слично.

Како заклучок, Тик-ток е менувач на играта во светот на програмирањето. Од промовирање на образованието за програмирање до прикажување на најновите достигнувања во технологијата, Тик-ток го менува начинот на кој програмерите се поврзуваат меѓу себе и со технолошката индустрија како целина.

Brainster Next College е првиот акредитиран практичен ИТ-факултет кај нас кој нуди две уникатни додипломски студии за Софтверско инженерство и иновации, и UI/UX и графички дизајн.

Преземи го првиот чекор кон успешна кариера и дознај повеќе за нашите програми, методологија на работа, професори и процес на аплицирање.

За повеќе информации, закажи средба сега!

Share

Share on facebook
Share on linkedin

претходно

Text

Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

следно

Text

Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

Види повеќе во новости, заедница, проекти

Биди секогаш во тек со новости од Медиа

  Следи ги новостите од медија

   X

   |

   Онлајн Q&A сесија на 12-ти април,  19:00 часот!

   Сè за Brainster Next College и опцијата „Студирај сега, плаќај по вработувањето“  👉

    

   |

   Онлајн Q&A сесија

   Сè за Brainster Next College и опцијата „Студирај сега, плаќај по вработувањето“ 👇

    

   12-ти април,  19:00 часот!

   Соработувај со нас

    Предложи Содржина

     Контакт Лице

     (+389) 070 239 915
     Или пиши ни на
     Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

     Испратено!

     Твојата порака е успешно пратена. Соодветен човек од нашиот тим ќе те исконтактира најбрзо што може!