Стани Data Scientist за 0 денари, а плаќај по вработувањето

Дознај како првиот практичен ИТ-факултет кај нас, Brainster Next College, ќе ти овозможи да станеш Data Scientist за 0 денари, а да плаќаш по вработувањето.
stani-data-scientist-za-0-denari-a-plakjaj-po-vrabotuvanje | Softversko inzenerstvo | Brainster Next College

Каква професија е Data Science?

Една од најплатените и најбараните професии на глобално ниво

Data Science експертите се потребни во речиси секоја област, од технологија, безбедност до апликации за запознавање. Преземањето на чекор за започнување на кариера во Data Science е паметен потег. Не само затоа што работните места во областа на Data Science се модерни, а платата е над просекот (просечната плата може да достигне 139.840 долари годишно), туку затоа што податоците се клучната почетна точка на која се врти целата економија.

Популарна професија поради големата примена на вештачка интелигенција и машинско учење

Денешниот пазар се менува на неверојатни начини со зголемен фокус околу вештачката интелигенција и машинското учење. Data Science им помага на овие нови технологии со пронаоѓање решенија за проблемите преку поврзување на слични податоци за идна употреба. Пример за ова е системот за препознавање лица на Facebook кој со текот на времето собира многу податоци за постоечките корисници и ги применува истите техники за препознавање лица со новите корисници. Како што алатките продолжуваат да се развиваат, така техниките на Data Science стануваат полесни за користење од корисниците.

Професија на иднината

Како што кажавме и претходно Data Science е област која важи за една од најплатените и најбараните кариери. Како што податоците ја обликуваат иднината, побарувачката за сет на вештини за Data Science се проширува, што значи дека овие вештините ќе продолжат да бидат едни од најбараните и во иднина.

Исто така, Data Science може многу да ти помогне за лична употреба. На пример, можеш да го користиш овој сет на вештини за да ги анализираш твоите месечни трошоци и да извлечеш значајни увиди од него. Секогаш ќе имаш можност и знаење да изградиш модели за лична употреба и да ги предвидиш претстојните настани. Опциите овде се неограничени, а најважна е твојата креативност!

Зошто да студираш Data Science?

Вештини за решавање проблеми

Науката за податоци вклучува анализа на големи количини на податоци и нивна употреба за решавање на проблеми од реалниот свет. Учејќи ја оваа свера ќе научиш како да им пристапиш на сложените проблеми, да ги разделиш на помали делови и да дојдеш до решенија користејќи податоци. Овие вештини не се вредни само во професионален контекст, туку и во секојдневниот живот.

Вештини за податочна писменост

Во денешниот свет, податоците се насекаде и од суштинско значење е да се биде во можност да се разберат и ефективно да се користат. Ќе научиш како да работиш со податоци, вклучително и како да ги собираш, прочистуваш, анализираш и толкуваш. Исто така, ќе научиш и други аспекти како статистика, машинско учење и визуелизација на податоци за да добиеш смисла за самите податоци.

Вештини за соработка

Науката за податоци е тимски спорт, а научниците за податоци треба да соработуваат со други за да ги постигнат своите цели. Студирајќи ја оваа свера, ќе научиш како да работиш ефективно во тим, јасно да ги комуницираш твоите идеи и да соработуваш со други за да ги решиш проблемите. Овие вештини се високо ценети на секое работно место и ќе ти помогнат да успееш во секоја работа што ќе ја избереш.

Вештини за критичко размислување

Науката за податоци вклучува преиспитување на претпоставките, креативно размислување и изнаоѓање нови решенија за проблемите. Ќе стекнеш вештини за да размислуваш критички, да анализираш информации и да донесуваш информирани одлуки. Овие вештини се од суштинско значење за успех на кое било поле, бидејќи ти овозможуваат да им пристапиш на проблемите од различни агли и да најдеш иновативни решенија.

Личен развој

Учењето на оваа свера на факултет не е само за стекнување на технички вештини. Воедно, претставува и можност за личен развој. Со проучување на науката за податоци, ќе научиш како да работиш самостојно, ефикасно да управуваш со твоето време и да преземеш одговорност за сопственото учење.

Како да станеш успешен Data Scientist за 0 денари, а да плаќаш по вработувањето?

Акредитираната високообразовна институција Brainster Next College (Бреинстер Некст колеџ) – воедно и прв практичен ИТ-факултет во нашата држава, лани го воведе финансискиот модел „Студирај сега, плаќај по вработување“ со цел да овозможи пристапно и квалитетно високо образование во информатичките науки за идните студенти. А, годинава е повторно достапен за новата генерација студенти. Главниот мотив е да помогнеме во оттргнување на примарната грижа на студентите и нивните родители при одлуката за избор на студии – финансиите.

Моделот „Студирај сега, плаќај по вработување“ е веќе добро познат во светски рамки, но досега не е применет на ниту една високообразовна институција во Македонија или регионот. Затоа, побрзај, аплицирај и дознај како можеш да ја искористиш оваа можност и да студираш на Brainster Next College каде што ќе учиш предмети што ги покриваат знаењата и вештините од најбараните, најбрзорастечките и најпрофитабилните професии на денешницата.

Brainster Next College е првиот акредитиран практичен ИТ-факултет кај нас кој нуди две уникатни додипломски студии за Софтверско инженерство и иновации и UX/UI и графички дизајн.

Преземи го првиот чекор кон успешна кариера и дознај повеќе за нашите програми, методологија на работа, професори и процес на аплицирање.

Местата за двете студиски програми се ограничени, закажи средба сега!

Psst...😎 Уписниот рок се затвара наскоро!

Студирај за 0 денари,
      а плаќај по вработување!

Првата група е веќе пополнета!